Včelí týden ve školní družině

Včelí týden ve školní družině ZŠ Jarošova

Dne 20. května si připomínáme Den včel, a proto jsme si o včelkách povídali také v naší školní družině.

Měla jsem pro děti připravené pracovní listy – zde děti mohly vidět jak vypadá včelí královna, jak vypadá trubec a jaké mají v úlu úlohy. Dále si děti mohly prohlédnout průřez úlem, viděly, kde jsou v úlu uloženy larvy, kam včelky snáší pyl, co mají na starost např. dělnice a stavitelky. Prohlédli jsme si i oděv včelaře, detail včely, na co slouží včelaři medomed a tzv. kuřák. Děti si vyrobily svíčky z nařezaných pláství. Vysvětlili jsme si, na co jsou plástve v úlu důležité, proč je včely potřebují. Během včelího týdne děti ochutnaly medové bonbony, které jsem zároveň s plástvemi koupila ve včelí prodejně. Děti si mohly prohlédnout některé věci, které nám slouží k dennímu užití s příměsí medu, jako je např. propolis, ústní voda, zubní pasta. Také jsem měla na ukázku balzám na ruce s příměsí medu a všichni si mohli trošku namazat na ruce a zjistit, jak tento balzám krásně voní. Děti si také zahrály další z připravených stezek – „včelí stezku“. Opět bylo úkolem dětí na připravenou otázku, správně odpovědět a vybrat správné písmenko do tajenky. Nakonec si děti přečetly povídání o včelách a také o tom, jak jsou včelky v našem životě důležité a proč je musíme chránit. Za odměnu všichni dostali malou odměnu. Taktéž jsme si opět udělali „hostinu“, měla jsem pro děti namazaná kolečka rohlíku s medem od včelaře.

Michaela Němcová, vychovatelka