Pomohli jsme kočičkám bez domova

Dne 17. prosince 2018 proběhlo na ZŠ Jarošova předání daru z vánočního jarmarku. Do naší školy zavítala paní Jaroslava Kielkovská, která se obětavě stará o opuštěné kočičky bez domova, které žijí na ulici. Paní Jaruška živí asi stovku kočiček. Jen šedesát jich krmí v Orlové, dále jezdí do Karviné a také Havířova. Potulné kočičky, které někdo vyhodil na ulici nebo ty, které se na ulici přímo narodily, nejen krmí, ale také řeší a financuje kastrační program a veterinární zákroky a následnou léčbu. Takto pomáhá kočičkám už 22 let a často zachraňuje se svým kamarádem i kočičky a koťátka v nesnázích. Momentálně řeší s hasiči koťátko, které je uvíznuté už tři dny v odpadní rouře v Antošovicích, odkud ji volali o pomoc místní lidé. Bohužel tento případ není ojedinělý a často takové případy nedopadnou šťastně. Zřejmě i zde se šťastného konce nejspíš nedočkáme. I přesto, že paní Jarušku všichni na jejich facebookových stránkách Kočky u Jarky, Orlová psychicky podporují, pomáhají různými radami, práce se hasičům nedaří a koťátko se přestalo už ozývat. Paní Jarka má doma 23 kočiček, většinu nemocné nebo plaché, které není lehké umístit do nových domovů, a tak prostě Jarušce zůstaly a ona se o ně stará. V pondělí byla paní Jarka moc šťastná, že jsme jí věnovali výtěžek z jarmarku pro její svěřence. Řekla, že bude mít s krmením na chviličku vystaráno. Také dětem řekla, že její náklady na léčbu, kastrace a krmení jsou kolem třiceti tisíc měsíčně. Děti bedlivě poslouchaly její vyprávění a kromě finančního daru jí hezky popřály a za její obětavost poděkovaly krásnou vánoční hvězdou a bonboniérou. Za naši školu bych paní Jarušce popřála co nejméně nových nalezenců a aby ona i její zvířátka byli zdraví. My všichni bychom si měli uvědomit, že pomáhat ostatním a potřebným, bychom měli dělat po celý rok, ne jen o Vánocích.  Že živý tvor není hračka, či dárek pod stromeček, ale závazek na celý život, život zvířete, ne jen do doby, kdy to bude bavit nás. Všem přeji krásné a pohodové prožití vánočních svátků a pod stromečkem všechna splněná přání.

Mgr. Věra Kramárová