Na Jarošce se uskutečnil vánoční jarmark

Adventní svícen

Čas tak rychle běží a je neuvěřitelné, že letos proběhl na Jarošce již osmý vánoční jarmark. Zdá se mi, že je to zcela nedávno, kdy mě napadla myšlenka uspořádat jarmark a jaký jiný, než vánoční. Přece Vánoce jsou nejkrásnější svátky roku a lidé by se měli k sobě chovat ohleduplně a hezky. Škoda je, že to tak není po celý rok, ale aspoň o Vánocích by mohli být na sebe o něco hodnější a laskavější. Jarmark se stal hned od první chvíle na naší škole dobročinnou akci, která vždy pomáhala potřebným. První rok jsme věnovali výtěžek Evangelickému kostelu v Šenově. Jak čas běžel, přispěli jsme také na výcvik vodících psů pro nevidomé, dále pak nákupem potřeb a krmiva pro psí útulky v Orlové a Karviné. Před několika lety jsem se dozvěděla o paní Synkové z Ostravy Heřmanic, která se stará o desítky opuštěných psů a koček. Její příběh, kdy se z bývalé paní učitelky, dnes důchodkyně, která by si měla užívat zasloužený odpočinek, stala opatrovnice psích a kočičích dušiček, mě zaujal natolik, že výtěžek z dalších několika jarmarků jsme věnovali s dětmi právě jí. V jednu dobu se starala téměř o stovku psů. Dnes jí pomáhá Moravskoslezský spolek na ochranu zvířat a počet nalezených psů se snížil více než na polovinu, ale zase jí přibylo toulavých kočiček. Před třemi lety, kdy jsem zhruba v listopadu volala paní Synkové a chtěla ji informovat o dalším blížícím se jarmarku, mi řekla, že už mou pomoc nepotřebuje, že jí Moravskoslezský spolek na ochranu zvířat pomáhá a zda mou pomoc nechci obrátit na někoho jiného, kdo by to potřeboval víc než ona. Navrhla mi paní z Orlové, záchranářku kočiček. Ta se stará o opuštěné kočičky z Orlové a Karviné. Paní Jaroslava Kielkovská má doma 24 kočiček, většinu nemocných – na ledviny nebo „plašánky“. Takové kočičky jsou kvůli své vystrašené povaze těžko umístitelné do nových domovů. Dále krmí venku asi 80 toulavých koček, které ze svých prostředků léčí, kastruje a krmí. Od té doby pomáhají naše děti jarmarkem právě jí. Letos si stejně jako vloni přijede pro celý výtěžek z vánočního jarmarku zase k nám do školy a společně s vyučujícími a žáky jí předáme výtěžek na besídce, kterou plánujeme s vystoupením našeho pěveckého kroužku. S žáky se na paní Jarku moc těšíme. Závěrem bych chtěla poděkovat vedení školy za umožnění této akce, paní učitelce Šárce Zapalačové za nádherně nazdobené a velmi chutné perníčky, které napekla s láskou a krásně nazdobila, dále mým kamarádkám Radce a Janě, které mi přijely na pomoc až z Orlové a v neposlední řadě všem „tvořilkám“ z Facebookové stránky paní Jarky, které pomohly tím, že vyrobily krásné výrobky a věnovaly je na tuto akci.  Dík patří také Patrikovi Bauhoferovi a všem dětem, které mi pomáhaly v den jarmarku s přípravou a na samotném prodeji. Všem vám patří velký dík. Na závěr bych vám ráda popřála pohodové Vánoční svátky v rodinném kruhu. A těm, kteří ještě nepocítili kouzlo Vánoc, přeji, aby jejich srdce roztála a i oni našli klid a mír.