Brazílie 1935-47

„Co je podle Vás v životě nejdůležitější?“ „Snažit se žít tak, aby se člověk mohl podívat lidem do očí…“

Taková zazněla odpověď na poslední otázku, kterou při návštěvě pana Ing. Bohumíra Olbricha položila reportérka Izabela, žákyně VI. třídy ZŠ Jarošova. Společně se spolužačkou Maruškou v rámci projektu Příběhy našich sousedů spadajícího pod aktivity Paměti národa ve spolupráci s organizací Post Bellum zpracovaly příběh jeho rodiny. Náš pamětník se narodil v době II. světové války v brazilské vesničce Varta, okres Londrina v severní části státu Paraná. Světová hospodářská krize a nezaměstnanost přiměly jeho otce, absolventa vyšší hospodářské školy, hledat pracovní příležitosti mimo svůj domov. Nábor pracovních sil do Brazílie a Argentiny v 30. letech 20. století byl možností lepších životních podmínek a nový začátek mladého manželského páru.

V závěrečné prezentaci na slavnostním vyhodnocení celého projektu v Českém Těšíně děvčata přiblížila svou práci. Izabela a Maruška pracovaly velmi zodpovědně a zaslouží obrovskou pochvalu. Dnes můžete i vy společně s námi příběh shlédnout.

Mgr. Zapalačová Šárka, vyučující dějepisu