Dějepis na kolejích

Historie a tradice, výchova k vlastenectví a úctě k těm, kteří obětovali život za naši svobodu a vybojovali republiku, je nedílnou součástí výuky dějepisu na naší škole. Na havířovském nádraží, v rámci projektu Československé obce legionářské, navštívili žáci ZŠ Jarošova 20. března 2019 netradiční muzeum na kolejích.

Legiovlak, věrná replika legionářského vlaku z období let 1918 – 1920, zachycuje život vojáků na Transsibiřské magistrále v Rusku, kde probíhaly válečné operace československých legií. Žáci měli tak možnost prohlédnout si vojenský ešalon, který se skládá z vozu velitelského, polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, kovářského, štábního, obrněného a dvou vozů plošinových. Z výkladu průvodce se dozvěděli mnoho zajímavostí k tomuto pohnutému období. Ve výuce dějepisu pak zpracovávali své poznatky a dojmy, pracovní list k tomuto historickému období a mimo jiné výtvarně zpracovali návrhy československé vlajky, s jejíž historií se v legiovlaku seznámili. Chtěla bych touto cestou poděkovat jménem Jarošáků našemu průvodci, bratr desátník Zdeněk Votava, který žákům velmi poutavě toto složité historické období svým perfektním výkladem přiblížil.

Mgr. Šárka Zapalačová