Exkurze – Kotulova dřevěnka

Exkurze - Kotulova dřevěnka ZŠ Jarošova

Dne 29. 5. 2024 jsme se vydali v rámci prvouky prohlédnout si nejstarší roubenou stavbu na Těšínsku s názvem Kotulova dřevěnka. Žáci 3. třídy si prošli celou stavbou a viděli, jak lidé žili na přelomu 19. a 20. století ve střední části Těšínského Slezska. Dozvěděli jsme se, že tehdejší obyvatelé pěstovali obilí, brambory, zeleninu, chovali krávy, prasata, králíky, slepice a často i včely. V dřevěnce jsme si prohlédli čtyři obytné místnosti, které byly vybaveny dobovým nábytkem a keramikou. Následně jsme navštívili zděnou stodolu s chlévem, v polozapuštěném sklípku ukrývala různá zemědělská nářadí. Žákům se nejvíce líbil větrný mlýnek sloužící především ke šrotování obilí. Cestou zpět jsme se zastavili na velkém sportovním hřišti, kde jsme vybili zbytek energie a unavení jsme zamířili zpět ke škole. Den byl vydařený a žáci si ho velice užili.