Dole v dole s MAPíkem

Dole v dole s MAPíkem ZŠ Jarošova

Ve dnech 23. a 29. května 2024 navštívili žáci VI. a VII. třídy prožitkovou besedu v rámci projektu „Místní akční plán rozvoje vzdělávání v ORP Havířov IV“ ve spolupráci s pobočkou Městské knihovny Havířov – stálé expozice Historie psaná uhlím.

Interaktivní formou se žáci seznámili s historií těžby uhlí v našem regionu a s počátky budování v republice nejmladšího města Havířova. Od vstupu do známkovny, řetízkových šaten, lampovny, cáchovny, sfárání v těžních klecích, samotné práce v dole, práce báňských záchranářů, všemi těmito úseky každodenního života horníků provázela zajímavým výkladem Bc. Michaela Kroupová. Krátká videa pak přiblížila provoz na šachtě. Žáci si mohli prohlédnout kahany, moderní důlní lampy, sbíječky, stojky, vrtací kladiva, technické a měřicí přístroje a mnoho dalších. Někteří neváhali si vyzkoušet fáračky (pracovní oblečení) či neodolali umazat se skutečným uhlím.

Mgr. Šárka Zapalačová, vyučující dějepisu