Odpalování raket – fyzika se zážitkem

Fyzika se zážitkem - odpalování raket ZŠ Jarošova

Žáci III. třídy si v závěru školního roku 2020/21 vyzkoušeli odpálit vlastnoručně vyrobenou raketu pod vedením pana učitele Petra Ogrockého a třídní učitelky Elišky Kučákové. Fyzikálnímu pokusu předcházela intenzivní příprava v podobě vyrábění a zdobení rakety z PET láhve v hodinách pracovní výchovy. Během příprav všichni překypovali zvědavostí, co slíbený experiment přinese a těšili se na jeho realizaci. Nadšení nezkazila ani bouřka, kvůli které musel být pokus v den jeho konání přesunut do tělocvičny. Odpalování rakety nebylo vůbec složité a žáci pod odborným vedením pana učitele brzy zjistili, že pokus funguje na základě stlačení vzduchu, který byl do rakety pumpován. Dále se také seznámili s fungováním odporu vzduchu při diskuzi o tom, proč rakety se špičkou uletěly delší vzdálenost než ty bez ní. A protože je léto, získané poznatky o odporu ihned aplikovali do zkušeností ze skoků do vody.

Co žáci o pokusu sami napsali?
„Mně se to líbilo a bavilo mě to, ale moc to bouchalo.“ – Honza
„Líbilo se mi to. Zapamatoval jsem si, že nemám dělat placku do vody, ale šipku.“ – Filip
„Dneska jsem se něco naučila a bavilo mě to.“ – Zdeňka
„Dneska se mi líbila 2. hodina, protože jsme pouštěli rakety a ta trubka se jmenovala rampa.“ – Izabela
„Pouštěli jsme rakety a povídali si o vzduchu.“ – David
„Zapamatovala jsem si, že nesmím dělat placku do vody, ale mám dělat trojúhelník.“ – Kája
„Dneska mě to bavilo a naučila jsem se dělat raketu.“ – Maruška